top of page

Yeni Mac Bilgisayarlar (Silicon İşlemciler)

Güncelleme tarihi: 22 Kas 2020

Apple tarafından yapılan açıklamalar, takipçiler tarafından yapılan paylaşımlar ve tabi hepimizin bildiği “rumor” sayfalarındaki sızıntı / dedikodu / reklam içerikli yazılar... Hepsi Apple’ın iddialı bir şekilde sunarak ürettiğini duyurduğunu “Silicon” isimli çiplerini konuşuyor.


Bahsedilenlere göre bu çipler az enerji harcayarak daha yüksek performans sağlarken, az enerji harcadıkları için ısınma sorunlarını da ortadan kaldıracaklar.


Apple yeni bilgisayarlarında kullanacağı çiplere emsal olarak, IPhone ve özellikle IPad Pro cihazlarındaki ARM çiplerini göstermekte. Profesyonel olarak video prodüksiyonu ile uğraşanları en çok umutlandıran örnek cihaz IPad Pro, ve bu tablet ile bazı video uygulamalarında üst düzey performans alınması.


Şaşırtıcı bulunan durumlardan bir ise IPad gibi ince ve fan bulunmayan bir cihaz ile bu performansın nasıl elde edildiği ?

Bu yeni bilgisayarlara gelirsek, bilindiği eskiden Apple bilgisayarlar (“Power PC”) görsel / işitsel medya profesyonelleri tarafından çok sevilirdi. Bunun sebebi çipler ile yazılımların uyumu, ve dolayısıyla yüksek performans elde edilmesi idi. Fakat bilindiği gibi Apple yaşadığı krizler sonrası Intel işlemcilere geçiş yapmak zorunda kalmışt, ve PC dediğimiz bilgisayarlardan çok fazla bir farkı kalmamıştı.

Şimdi ise, Apple için durum eski günlerindeki gibi olacağa benziyor çünkü Intel işlemcileri bırakıp kendi çiplerine geçiyor.

Eğer Apple reklamını yaptığı bu olağanüstü geçişi, tedarik zincirinde Covid19 dolayısıyla oluşan sorunlara ve küresel ekonomik sallantılara rağmen başarabilirse büyük bir adım atmış olacak.


Tedarik zinciri veya ekonomi gibi çevresel zorlukların dışında kalan olası sorunlar başında ise, profesyonel kurgu-ses veya tasarım yazılımlarının bu yeni sistemde hatasız bir şekilde çalışamaması olarak ele alınabilir. Bilindiği gibi şimdiki Intel tabanlı bilgisayarlarında bile bazı güncellemeler sonucunda profesyonel yazılımlar beklenmedik hatalar vermekte, yeni işlemciler ve yeni işletim sistemi ise bu tarz uyumsuzluk risklerini kanımca artırmakta.


Umut ediyorum ki, Apple eski parlak günlerine döner ve profesyoneller için bir kez daha yüksek performanslı, güncelleme sorunları yaşamayan, hardware - software optimizasyonlu ve vazgeçilmez cihazlar üretmeye başlar.


Tahminlere göre yeni Apple bilgisayarlar 10 Kasım, 2020 tarihinde, yani 4 gün sonra bir etkinlik ile tanıtılacak.


Yeni döneme hepimiz şahit olacağız.

Sevgilerle,

Fatih Uğur Prodüktör @Vidyograf www.vidyograf.com


İlk resmi duyuru :10 Kasım Canlı Yayın :
39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page