top of page

Çoklu Canlı Yayın (Multistreaming)

Internet üzerinden yapılan canlı yayınların yaygınlaşması ile birlikte kişisel veya kurumsal canlı yayın teknikleri de herkesin sıklıkla araştırdığı bir konu haline geldi.


Cep telefonları ve bilgisayarlar ile rahatlıkla sosyal medya platformlarına canlı yayın yapılabilirken, bu canlı yayınları kameralar ve yaka mikrofonları gibi ekipmanlarla daha kaliteli hale getirenlerin sayısı da git gide artmakta.


Birden fazla sosyal medya platformuna aynı anda canlı yayın yapmak mümkün mü ?

Çoğumuzun bildiği gibi yukarıdaki sorunun cevabı : 'Evet!'. Nasıl yapıldığına gelirsek bir kaç farklı yöntem bulunmakta. Bu sorunun cevabını basitçe iki farklı yöntem ile ele alalım.

1. Bilgisayar ve Gerekli Yazılım ile Güçlü bir bilgisayar ve yüksek bir upload hızı gerektiren bu yöntemde, OBS isimli ücretsiz yazılım ile yada Wirecast gibi ücretli bir yazılım sayesinde, kendi bilgisayarınızı kullanarak birden fazla sosyal medya platformuna canlı yayın yapmak mümkün oluyor.

Her bir platform upload kapasitenizi düşürecektir !

2. Bir İnternet Sayfası Üzerinden

Güçlü bir bilgisayar gerektirmeyen ve upload hızınızı büyük ölçüde rahatladan bu yöntemde, restream.io gibi web sayfalarını kullanarak bir çok sosyal medya platformuna aynı anda canlı yayın yapabilirsiniz. Örnek olarak restream.io canlı yayının üzerine kendi logosunu koyarak ücretsiz bir şekilde 30 ve üzeri sosyal medya platformuna aynı anda canlı yayın yapmanıza olanak sağlıyor, ve haliyle ücretli üyelik ile bu logo kalkıyor.


Sadece bir platform için upload hızı olması yeterli !

3. Örnek Senaryo

İş yaşantısında sıkça gündeme gelen bir senaryo ise Zoom uygulaması ile yapılan bir toplantının aynı anda Facebook, Twitter ve Youtube platformlarına yayınlanması. Bu durumda OBS yada Wirecast gibi bir yazılımın içine Zoom konuşmacılarını overlay gibi görsel öğeler ile birlikte ekleyip, restream.io üzerinden bir çok sosyal medya platformuna aynı anda yayınlamak en güvenli çözümlerden biri olacaktır. Fakat upload hızınıza ve bilgisayarınızın gücüne güveniyorsanız direk olarak OBS yada Wirecast ile yayın yapabilirsiniz.

En mantıklısı restream.io veya benzeri bir sayfa !

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Sevgiler,

Fatih Uğur Prodüktör @Vidyograf

170 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page