top of page

M1 Mac Format Hataları

Güncelleme tarihi: 17 Şub 2023

Apple tarafından yeni geliştirilen Silicon Mac Bilgisayarlar reklamlardaki gibi hızlı olmalarına rağmen, sayısız hata barındırmakta. Bu hatalardan bazıları M1 Mac bilgisayarınıza format attıktan sonra ortaya çıkıyor. Yani kullanıcılar hard disklerini sildikten sonra, işletim sistemini yeniden yüklemeye çalışırken bir çok tuhaf hata ile karşılaşıyorlar.

Dikkat ! Bilgisayarınız açılmayabilir !

Evet doğru okudunuz, bu bir Mac bilgisayar ve hatalar sebebiyle bir Mac bilgisayara format atmak aynı Windows 95 formatı atmak gibi zor bir hale gelmiş durumda. Karşılaşılan hatalar sonucunda çoğu kullanıcı M1 Mac bilgisayarlarını teknik servise bırakmak durumunda kalıyor. Bu yazımızda çoğu kullanıcıyı mağdur eden, ve ne yazık ki bizim de yaşadığımız bir sorundan bahsedeceğiz : 'Format Sonrası Kullanıcı Hesabı Açma Hatası'.


Geçen günlerde Mac M1 Mini bilgisayarımıza format atıp işletim sistemini tekrar yüklememiz gerekti çünkü bilindiği gibi çoğu yazılım henüz M1 Mac bilgisayarlarda çalışmıyor, ve biz de bu çalışmayan yazılımları yükleyip denedik. Bu yazılımlar çalışmadı ve bilgisayardaki diğer yazılımlara müdahil oldu ve bu sebepten ötürü bilgisayarımıza format atmak durumunda kaldık.

Formattan sonra bilgisayara işletim sistemi yüklenmedi !

Bu sorun ile karşılaştıktan sonra Apple Global ile telefon üzerinden İngilizce iletişime geçtik, umudumuz eski zamanlardaki gibi kaliteli Apple Teknik Desteği almaktı, fakat saatlerce telefonda bekletildik dahası saatlerce telefonda görüştük, ve saatler süren işletim sistemi yükleme tavsiyelerini denedik ve çözüm bulamadık.

Apple Global çözüme biraz yaklaştı fakat daha sonrasında yanlış yönlendirme yaptı !

Saatler süren görüşmelerden birinde Apple Global çözüm olarak başka bir Mac bilgisayar ile M1 Mac Mini bilgisayarımızı kurtarabileceğimizi söyledi. Yani toplamda 2 tane Mac bilgisayar yok ise format atıp işletim sistemini yeniden yükleyemiyoruz! Çözüm ikinci bir Mac bilgisayar gerektiriyordu ve bu bilgisayar 2012 model MacBook Pro bilgisayarımız olacaktı. Teknik destek ekibinin tavsiyesi eski bilgisayarımıza 'Apple Configurator 2' isimli yazılımı yüklemek ve iki bilgisayarı USB kablosu ile bağlamak oldu.

Bu işlemleri yaparken Apple teknik destek uzmanı ekranımıza uzaktan erişmişti, yani ne yapmamız gerektiğini bize kendisi söyledi ve birebir uyguladık !

Bu sayede M1 Mac bilgisayarımıza işletim sistemini tekrar yükleyebilecektik fakat aşağıdaki uyarı aldık ve her şey yeniden alt üst oldu :


Bu uyarıyı aldıktan sonra tekrar Apple Global'i aradık, 1 saat telefonda bekletildikten sonra bizden özür dileyerek eski bilgisayarımızın bu iş için uygun olmadığını, çünkü Big Sur işletim sisteminin bu bilgisayarı desteklemediğini söylediler.

Apple teknik destek ekibi de eskisi gibi değil !

Şaşkınlık içinde kaldık çünkü bir uzman mümkün derken diğeri mümkün değil demişti. Ama biz yılmadık Youtube'da çözüm aradık ve Apple Global'in çözemediği sorunu bir Youtuber çözdü ! Çözüme göre : - 2012 MacBook Pro bilgisayarımız ile Apple Configurator 2 yazılımını kullanmak mümkün

- 2012 MacBook Pro bilgisayarımız ile M1 Mac Mini bilgisayarı kurtarmak da mümkün - İkinci Mac en az Catalina 10.15.6 versiyonuna sahip olmalı - İki bilgisayarı usb ile bağlamanız gerekli - Big Sur IPSW dosyasını ikinci mac bilgisayar indirmelisiniz - IPSW dosyası için buraya tıklayın - M1 Mac Mini bilgisayarı DFU modunda açmanız gerekiyor !

- Ve en hızlı yöntem bu yöntem !


Merak edenler için çözüm tüm detayları ile aşağıdaki videoda :

Apple Global'in önerisi yeni bilgisayarımızı bir teknik servise götürüp bırakmak iken bir Youtuber, Apple'ın haberi bile olmadığı bir çözüm ile bizi teknik servis çilesinden kurtardı.


Yani Apple Teknik Servis görüşmeleri ve tavsiyeleri ile 6-7 saatimizi boşa harcadık !

Sevgilerle,

Fatih Uğur - Prodüktör @Vidyograf www.vidyograf.com


Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


vidyograf
vidyograf
Jan 31, 2021

Çözüm için adımlar : 1- İkinci Mac bilgisayara Apple Configurator 2 yükleyin 2- İkinci bilgisayara Big Sur işletim sistemi ile ilgili dosyayı videodaki açıklama bölümünden yükleyin 3- Kurtarmak istediğiniz bilgisayarı USB ile ikinci mac bilgisayara bağlayın 4- Kurtarmak istediğiniz bilgisayarı kapatın, kablodan çıkarıp 30 saniye civarı bekleyin ve daha sonra DFU modunda açın 5 - İkinci bilgisayar kurtarmak istediğiniz mac bilgisayarı DFU modunda gördükten sonra işletim sistemi yüklemesini başlatın

Like
bottom of page