top of page

Yeni Maclerde 8GB Ram Yeterli Mi ?

Hemen söylüyorum yeterli ! İnanılmaz ama yapılan testlerin çoğu bu sonucu veriyor.


Bilindiği gibi Apple fanlara ihtiyaç duymayan yani ısınmayan bilgisayar teknolojilerinin mümkün olduğunu önce IPad Pro ürünleri ile ve daha sonrasında ise yeni çıkan Macbook Air ile ispatlamıştı, yapılan son testler Ram hakkında bildiklerimizi de değiştiriyor.


Silicon Mac diye adlandırılan yeni bilgisayarlar Intel çipler yerine, Apple'ın kendi geliştirdiği ve M1 diye adlandırdığı çiplerle piyasaya daha yeni sürüldü ve siparişler kullanıcılara ulaşmaya başlar başlamaz sayısız test videosu yayınlandı.

İlk testler 8GB Ram özelliğindeki Macbook Air, 13” Macbook Pro ve Mac Mini bilgisayarlarla yapıldı.

Neler test edildi ?

1- Isınma :

İşlemci, grafik işlemcisi, ve RAM gibi bilgisayar donanımlarına yüklenerek yani bunları yoğun bir şekilde kullanarak yapılan testler ile bilgisayarların ısıları arttırılmaya çalışıldı, kısacası bilgisayarlar çok ağır işlemlere sokuldu. Peki ne oldu ? Çoğu işlemde ısınma olmadı, fanlar çalışma ihtiyacı bile duymadı !

2- Takılma ve Yavaşlama :

Aynı şekilde bilgisayarlar yoğun işlemlere maruz bırakılarak takılmaları için uğraşıldı, takılmalar ve yavaşlamalar gözlemlendi. Peki ne oldu ? Çoğu işlemde takılma ve yavaşlama olmadı.


3- Üst Düzey ve Pahalı Mac Bilgisayarlarla Kıyaslama :

Türkiye fiyatı 33.799 TL olan 16inç Macbook Pro (32GB Ram - AMD Radeon Pro 5500M - 9. Nesil I9 İşlemci) gibi üst düzey Mac bilgisayarlarla performans testleri yapıldı. Sonuç ne oldu ? Yeni Macler üst düzey Macleri bazen geçti, bazen aynı performansı sergiledi, nadir durumlarda ise geride kaldı. Yeni çıkan taban model Macler ve Fiyatları : (Hepsi 8GB Ram !) Mac Mini : 7.899,00 TL - 8 core CPU, 8 core GPU, 16 core Neural Engine Apple M1 çip, 8 GB Ram, 512 GB SSD

Mac Book Pro 13 İnç : 14.299,00 TL - 8 core CPU, 8 core GPU, 16 core Neural Engine Apple M1 çip, 8 GB Ram, 256 GB SSD Mac Book Air 13 İnç : 10.999,00 TL - 8 core CPU, 7 core GPU Apple M1 Çip, 8 GB RAM, 256 GB Depolama Kapasitesi

Hadi diyelim Apple ısınmayı çözdü, 16 GB Ram şart abi !

Hemen düzeltiyorum, şart değil abi... Tabi fiyatı 50.000 Dolar olan kameralarla 8K Raw Red montajı yapıyorsanız, o zaman 16 GB Ram'e sahip M1 Mac işinizi hızlandıracaktır, ama ne kadar hızlandıracak derseniz 33.799 TL olan MacBook Pro'ya çok yakın bir performans alabilirsiniz.

16 GB Ram ile 8K Raw Video renderı dışında fark neredeyse yok !

M1 Macler için 8 GB vs. 16 GB Ram : Geekbench 5 CPU Test : Fark Yok Cinebench R23 CPU Stress Test : Fark Yok Logic Pro Music Production : 8 GB Ram daha iyi Max Tech Xcode Benchmark : 16 GB Ram daha biraz daha iyi Lightroom Classic Photo Editing : 8 GB Ram 15 saniye daha yavaş Final Cut Pro Video Editing : Fark Yok 4K H.264 Video Editing : Fark Yok 10bit HEVC Video Editing : Fark Yok

8K R3D RAW Video Editing : 16 GB Ram kesinlikle daha iyi

İnanılmaz bir sonuç daha !


25.300 TL fiyatındaki 2020 Model 27 inç 16GB Ram Mac'den daha hızlıyız !


Yeni teknoloji ne ? Nedir bu M1 çipler ?

Peki fiyatı 33.000 TL olan intel çipli bilgisayar kavrulurken ve fan sesi tüm odayı sararken, bu cihazlar fan bile çalıştırmadan nasıl aynı hıza sahip oluyorlar ? Hemde çok daha düşük bir fiyata.

Cevap net : 'yeni teknoloji'. Geleceğin teknolojisi mobil çiplerde. Yani taşınabilir, az yer kaplayan, ısınmayan ve eski çiplerden daha hızlı çalışan çiplerde, ve anlaşılan o ki 'gelecek' şu an kapımızda.


Testleri izlemeye devam..

Yeni sipariş ettiğim M1 çipli 16 GB Ram Mac Mini bana ulaşır ulaşmaz ben de testleri paylaşacağım. Bakalım 16GB Ram‘in ihtiyaç duyulduğu durumlar olacak mı ?


Umarız yapılan bu devrim gelecekte beklenmedik hatalar ve erken eskime gibi sorunlarla gündeme gelmez, ve Apple o eski 'Power Mac' günlerindeki gibi görsel ve işitsel medya profesyonellerinin vazgeçilmez bilgisayarı olur. Sevgilerle,

Fatih Uğur Prodüktör @Vidyograf

www.vidyograf.com
2.420 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page