top of page

Final Cut Pro - Mp3 / Wav ?

Final Cut ile kurgu yaparken arka plan müziğini özenle seçmek gerekir ve kurgu - montaj aşamasının en önemli kısımlarından biri videonuza uygun bir müzik seçmektir.


Peki müzik dosyasının formatı ne kadar önemli ?

Genelde mp3 dosyaları kolay ulaşılabilir oldukları için tercih edilirler ve export - render sırasında sorun çıkarmazlar. Fakat bazen mp3 dosyaları export - render sırasında videonuzda bozulmuş sesler duymanıza sebep olur.

Bu durum özellikle son dakikada, yani videonuzun kurgusu ve montajı tamamlandıktan başınıza gelirse durum biraz can sıkıcı bir hale gelebilir. Mesela müşterinize bahsi geçen mp3 dosyasını yani seçtiğiniz - satın aldığınız şarkıyı gönderdiniz ve bu şarkı müşteriniz tarafından onaylandı, eğer render - export sırasında bu şarkı bozulmuş sesler çıkartırsa ve bu şarkının .wav formatını bulmanızın imkanı yok ise, müşterinize bozuk sesler çıkarmayacak yeni bir şarkı kabul ettirmeniz gerekir.


Peki çözüm ne ?

1. Her zaman .wav uzantılı dosyaları tercih edin : Eğer seçtiğiniz şarkının .wav uzantılı versiyonu mevcut ise her zaman kurgu ve montajda bu dosyayı kullanın.

2. MP3 kullanmak zorunda iseniz : Mp3 formatından başka bir format bulamıyorsanız, şarkının render - export testlerini müşterinize sunmadan yapın. Eğer bozulma var ise bozulmayacak olan başka bir şarkı bulmayı deneyin, zorda kalırsanız dosyayı .wav formatına çevirip tekrar render - export testini yapın.

Unutmayın !

Mp3 dosyası müzik dinleme uygulamalarında sorunsuz çalışmasına rağmen final cut ile render - export edilince bozuk sesler çıkarabilir. Bu yüzden her zaman render - export testi yapmanız gerekir. Sevgilerle,

Fatih Uğur Prodüktör @Vidyograf

www.vidyograf.com


15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page