top of page

Final Cut Pro - Altın Kurallar

Güncelleme tarihi: 22 Kas 2020

Çalışma hayatınızda kullandığınız yazılımları her ne kadar iyi kullanmayı bilseniz de, bilişim ve teknoloji dünyasında yer alan bazı kurallara hakim olmadan sorunsuz veya az sorunlu bir iş akışı sağlayamazsınız.


Yazılım sürümleri iş akışınızı etkiler

Her yazılım için geçerli olan ve dolayısıyla Final Cut Pro için de geçerli olan bazı kuralları hep beraber inceleyelim.


  1. Beta Versiyonlar İş bilgisayarınıza asla beta işletim sistemi sürümlerini yüklemeyin. Beta versiyonlar geliştirme/tasarım aşamasında olduklarından ötürü Final Cut Pro ile ilgili sayısız hata barındırırlar ve sürekli hata veren bir kurgu programı ile yetiştirmek zorunda olduğunuz işleriniz aksar.

  2. En Son Çıkan Güncellemeler İş bilgisayarınızda hali hazırda yüklü olan ve sorunsuz çalışan işletim sistemi veya Final Cut Pro sürümlerini yeni çıkan versiyonlarına sakın güncellemeyin. Burada genel tavsiye beklemektir, bekleyip kullanıcı forumlarındaki yorum ve sorunları okumak ve mümkünse sonraki güncellemeleri takip etmek iş akışınızdaki olası sorunları en düşük seviyeye indirir. Aksi taktirde son güncelleme ile beklenmedik render hataları, hata mesajları, çalışmayan pluginler ve programın kendi kendine kapanması gibi sorunlarla karşılaşırsınız.

  3. Eski Bilgisayarlarda Güncelleme Bilgisayarınız eski ise her işletim sistemi ve Final Cut Pro güncellemesi sizin için bir risk oluşturacaktır ve bu olası sorunlar Apple tarafından asla sizlere önceden söylenmez. Eski versiyonu yedekleyin, eski library / kütüphaneleri yedekleyin ve eğer yaptığınız güncelleme sonucu Final Cut Pro hatalar vermeye başlarsa hemen yeniyi silip eskisi ile çalışmalarınıza devam edin.

  4. Otomatik Güncelleme Eğer halen yapmadıysanız hemen işletim sistemi ayarlarından otomatik güncellemeleri kapatın, aksi taktirde işletim sisteminiz siz farkında olmadan kendini yeni çıkan sürüme güncelleyecektir.

  5. Pluginler (Titles, Effects, Transitions) Final Cut Pro güncellemelerinde yaşanan en büyük sorunlardan biri ise güncelleme sonrası yüklü olan pluginlerin çalışmamasıdır. Bu sorun ile karşılaştığınızda üzerinde çalıştığınız projedeki pluginler çalışmamaya başlayabilir. Güncelleme yapmadan önce internet üzerinde pluginlerinizin uyumluluğunu araştırmalısınız.Elbette bu liste daha da uzatılabilir fakat şimdilik aklıma gelen temel uyarılar bunlardan ibaret.


Fatih Uğur Prodüktör @Vidyograf www.vidyograf.com12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page