top of page

Atem Mini Pro Tuzakları

Güncelleme tarihi: 17 Şub 2023

Son aylarda tüm dünyada ilgi gören ve satışları artan Atem Mini Pro, sunduğu canlı yayın özellikleri ile halen gündemde.


Yayıncılık dünyasında tüm cihazlar ve kameralar yüksek fiyatları ile bilinir. Fakat Atem Mini Pro bazı özellikleri ve kıyasla düşük fiyatı ile amatör ve yarı profesyonel yayıncılar için vazgeçilmez yerini çoktan aldı.


Sahip olduğu özellikleri kullanıcılar ile uygun bir fiyata buluşturan Atem Mini Pro, yayıncılık ile yeni uğraşmaya başlayanlar için bir takım tuzaklar da barındırıyor diyebiliriz. Bunun sebebi cihazın reklamlarında sadece yapabildiklerinden bahsedilmesi yani hangi durumlarda bunları yapabildiğinden değil.


1. Tuzak

Cihazın reklamlarında sık sık, yapılan canlı yayının hard diske kayıt edilebildiğinden bahsediliyor. Fakat bu özellik her senaryoda mümkün olmuyor.

Örneğin : Cihazın Usb-c çıkışını bilgisayara bağladığınız zaman, yani Zoom veya Skype için webcam olarak Atem Mini Pro çıkışını kullandığınız zaman canlı yayını flash diske veya harici bir hard diske kayıt edemiyorsunuz.


2. Tuzak

Önceki model olan “Atem Mini” ürününde en büyük eksikliklerden biri olan “Multiview” özelliği, Atem Mini Pro cihazımızda bulunuyor. Fakat “pgm“ yani yayını hdmi üzerinden almak zorundaysanız, “multiview” özelliğini kaybediyorsunuz.


Örneğin : Multiview özelliğini kullanarak “pgm” çıkışını bir projeksiyon cihazına göndermek istiyorsanız bu mümkün olmayacaktır.


3. Tuzak

Atem Mini Pro cihazının en güzel özelliklerinden biri ise içinde bulunan encoder, yani cihaz yaptığınız yayını RTMP uyumlu platformlara ethernet çıkışı üzerinden seçtiğiniz bitrate ve çözünürlükte gönderebilmekte. Bu sayede encoder olarak bir bilgisayar kullanmak durumunda kalmıyorsunuz ve usb-c çıkışı serbest kaldığından ötürü hard diske yayın kayıdı yapabiliyorsunuz. Fakat RTMP uyumlu olmayan platform veya uygulamalar için bu özellik çalışmıyor.

Örneğin : Zoom üzerinden canlı yayın yapmak zorundaysanız, cihazın encoder ve ethernet üzeri yayın özelliklerini kullanamayacaksınız ve dahası hard diske kayıt özelliği de devre dışı kalacak.


Puzzle ? Olasılık / kombinasyon demek daha doğru olur

Görüldüğü gibi cihazın bir çok özelliğe sahip olması, bu özellikleri her zaman kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Birini kullanınca öbürü devre dışı kalırken, öbürü aktif hale gelip diğer özellik iptal oluyor. Bu yüzden hep yeni ek cihazlara ihtiyaç duyuluyor.

Peki bu cihaz en verimli hangi durumda çalışır ? Cevap basit, o pahalı yayıncılık cihazlarına sahipseniz Atem Mini Pro stüdyonuza emin olun çok yakışacaktır !


Sevgiler :)


Fatih Uğur

Prodüktör @Vidyograf


34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page